niedziela, 2 grudnia 2012

Zapach zbliżających się świąt

 Jest nieomylnym znakiem nadchodzących świąt Bożego Narodzenia, uczestniczką Wigilii, świadkiem najpiękniejszych życzeń, strażniczką ukrytych pod nią prezentów, zasłuchaną w śpiew kolęd.....Iluminacje 2012 w naszej stolicy zapaliła wczoraj pani Prezydent Hanna G.-Waltz
 Od stóp po czub przybrana,
prawie zaczarowana,
 od lampek chybotliwych
kołysze się po ścianach.


Zagląda w uśpione uliczki
uliczki Starego Miasta
rozświetla swoim blaskiem
niczym Venus, tak jasna


Warszawiaka na spacerze,
 Jej widok zawsze cieszy szczerze.
Z uśmiechem patrzy na ludzi od lat
Aby w spokoju spogladali w świat
Nowy Świat zabłyszczał
Zaczarowany prawie,
tam mikołaj, tu misio a tam strusie i pawie,
migoczą migoczą
rozkrzyczane w zabawie.


 A dobry Mikołaj
prezenty szykuje
i reny i sanie do drogi rychtuje


Teatralny Plac również
bąbkami przybrany
wszystkie ciepło migoczą
jak niebiańskie bramy


Piękna góralska legenda mówi, że choinkę bożonarodzeniową zawdzięczamy… niedźwiedziowi. Gdy doszła do niego wieść o narodzeniu Jezusa, pobiegł czym prędzej do Betlejem. Martwił się tylko biedny miś, że nie miał dla Dzieciątka żadnego godnego prezentu. Postanowił ofiarować to, co było do zdobycia w lesie. Ułamał  piękną choinkę i powlókł za sobą. Po drodze przechodził przez potoki, w których zamoczyły się gałązki drzewka, krople wody zamarzły na jego igiełkach i świeciły jak diamenty. Na gałęziach zasiadły ptaszki a niedźwiedź wszystko to zaniósł do szopki i przed Dzieciątkiem postawił. I od tej pory dzieci stroją choinki i wieszają na nich wszelkie świecidełka.
18 komentarzy:

 1. Zolu, marzy mi się zobaczyć Warszawę ubraną w świąteczną szatę, ale ja tak nie lubię zimyyyyyyy:)Kiedy przeglądam dekoracje z różnych stolic europejskich, najpiękniejsze sa w warszawie, ale i w innych polskich miastach.

  Jednak magii przedswiątecznych zakupów, krzataniny, biegania po sklepach w poszukiwaniu prezentów, muzykę w sklepach i na ulicach żadne święta nie zastapią. A już kiedy ubieramy choinkę, czujemy, że wchodzimy w zaczarowany świat, gdzie wszystko staje się takie dobre i radosne.

  Miłej niedzieli :)

  OdpowiedzUsuń
 2. pan_z_warszawy2 grudnia 2012 00:42

  Dodam kilka słów od siebie

  Jest to jedna z najmłodszych tradycji wigilijnych. Zanim nastała choinka jej funkcje pełniła jodłka lub podłaźniczka, czyli wierzchołek sosny, jodły lub świerku zawieszony na suficie. Gałązki miały chronić dom i jego mieszkańców od złych mocy, zapewnić domownikom szczęście i dostatek.
  Życzenia złoże za 3 tygodnie, dziś podziękuję pięknie za zdjęcia, byłem z rodziną dziś na Trakcie Królewskim, aż do Zamku Krolewskiego piechotką, było urzekająco.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tradycja bożonarodzeniowego drzewka pochodzi z terytorium Niemiec z około 700 roku n.e., symbolizować ono miało rajskie drzewo życia. Dopiero od przełomu XVIII i XIX w. zwyczaj ten rozprzestrzenił się na kraje anglosaskie i - dzięki niemieckim imigrantom - dotarł do Stanów Zjednoczonych. Choinka w obecnej formie przyjęła się w Polsce dopiero pod koniec XVIII w. Dosyć szybko zwyczaj zaczął się szerzyć wśród mieszczan i inteligencji polskiej.

   Usuń
 3. ..........przez Ciebie zaczynam "czuć" Święta !!!
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet kolory dekoracji Hanka nam zafundowała w tym roku w kolorach bloga Pani Zoli.
   Już czuję zapach pierników i makowca. Pozdrawiam adwentowo.

   Usuń
 4. ~Zolu Droga..Jeszcze chwila,chwilka,i już Święta - to oczywiście okres wzmożony i nastrajająco radosny.Ja jednak zawsze o tej porze,mam takie myśli - jeszcze 1 kwartał i już Wiosna !:) Pozdrawiam Serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękny wystrój ma stolica. Teraz przyszła pora żebyśmy i my powolutku brali się do pracy. Zrobiłam już część zakupów, bo nie lubię tego robić na ostatnią chwilę. A choinka czeka, umyta i w pogotowiu. Serdeczności Zolu.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chociem chłop sam chciałbym dostać taki piękny bukiet, dołączam się do zyczen na kartce powyzej

  OdpowiedzUsuń
 7. Serwus Agusiu.
  Warszawa się stroi
  także inne miasta
  no bo już niedługo
  szynki oraz ciasta

  Przystroją nasze stoły
  przyjadą też rodziny
  to święto kościelne
  Boże Narodziny

  Pobożny, bezbożnik
  na równi przy stole
  bo to nasze święto
  prawie jak Narodowe.

  Pozdrawiam i przesyłam ucałowania Włodek Wojak

  OdpowiedzUsuń
 8. Co roku uświadamiam sobie, że de facto nie lubię świąt, a i tak poddaję się ich urokowi.:-)))))))))))))
  Pomyślności.

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubie te zamieszanie przedświąteczne ,cudowne te dekoracje stolicy ,pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 10. Zolu,nie podoba mi się 27 metrów tego czegoś badziewiastego na placu Zamkowym,choinką nazwane. Zupełnie nie rozumiem zachwytów i braw,jakie towarzyszyły jej "zapaleniu" przez prezydentkę stolicy. Widać,że moi krajanie zapomnieli już jak wygląda prawdziwa choinka.
  Sądzę,że gdyby nie impreza towarzysząca,to pies z kulawą nogą by nie przyszedł.
  Dla mnie święta muszą mieć zapach lasu.

  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miła Ludmiło, gdyby Pani zobaczyła to badziewie na Wielkim Placu w Brukseli to choinka w Warszawie z pewnością pojawiłaby się Pani jako c u d o. To straszne jak Belgowie zgłupieli i dali sobie wepchnąć takie szkaradztwo Francuzom, nikt we Francji tego "dzieła" nie chcial wepchali Belgom. Fu, paskudztwo. pozdrawiam

   Usuń
  2. Pani Elizo,nie ma dla mnie znaczenia,która z choinek bardziej zasługuje na miano badziewia,po prostu kocham naturalne choinki.Pozdrawiam.

   Usuń
 11. Teraz Aniu tempo już jest szalone. Święta tuż, tuż. Dzieci żyją już świętami od Mikołaja. Wkrótce uroczyste ubieranie choinki w domach. Pamiętam, jak w naszym domu była to zaczarowana chwila - ubieranie choinki i ... zapach wypieków w kuchni:-) Ach to było coś wspaniałego. Ciekawi mnie, czy dzieci i wnuki nasze będą też tak wspominać:-)
  Ściskamy najserdeczniej:-*) Barbara & S

  OdpowiedzUsuń
 12. Święta coraz bliżej. Czuć i widać : )

  Witam po długiej przerwie

  Pozdrawiam Kamil
  www.p-poezja.blog.onet.pl

  OdpowiedzUsuń
 13. aż chce się zaśpiewać za popularną reklamą "coraz bliżej święta, coraz bliżej święta;)"

  pozdrawiam!

  cafetime.bloog.pl

  OdpowiedzUsuń
 14. Pięknie przystrojona Warszawa świąteczna szata cudo, szczególnie wieczorem oczy cieszy.Pozdrawiam Zolu serdecznie

  OdpowiedzUsuń

W KOMENTARZ JAKO: kliknij w NAZWA/ADRES URL i w rubryce nazwa; wpisz swoje imię lub login i kliknij w PUBLIKUJ wtedy nie będziesz ANONIMOWY tylko pod komentarzem ukaze się Twoj login