poniedziałek, 9 grudnia 2013

Twój Ruch walczy o neutralność wizerunku Sejmu


Zdjęcie: Krzyż w urzędzie, szkole

Symbolami Polski, zgodnie z konstytucją RP jest flaga biało-czerwona i godło (biały orzeł na czerwonym tle). Takie symbole winny wisieć w urzędach i innych instytucjach państwowych na eksponowanych miejscach. Jaką więc funkcję ma więc spełniać krzyż wieszany obok tych symboli? Krzyż w tym miejscu ma właśnie symbolizować dwuwładzę: władzę państwowa i władzę kościelną. Takie jest znaczenie tego symbolu. Czy dziś możemy mówić o dwuwładzy w urzędach, ministerstwach, sejmie, czy też w szkołach? Dziś, sądząc po zapisach w Konstytucji RP, jeszcze nie. Stąd też sprzeciw przeciw uzurpacji dwuwładzy w państwie, które konstytucyjnie nadal jest świeckie, nie jest walką z chrześcijaństwem, próbą jego osłabiania, próbą wprowadzenia innej religii lecz jest właśnie sprzeciwem przeciw nieuprawnionemu stosowaniu symboliki dwuwładzy.

http://interia360.pl/artykul/co-symbolizuje-krzyz-w-urzedzie,30560

"Symbolami Polski, zgodnie z konstytucją RP jest flaga biało-czerwona
 i godło (biały orzeł na czerwonym tle).
 Takie symbole winny wisieć w urzędach i innych instytucjach państwowych na eksponowanych miejscach. Jaką więc funkcję ma więc spełniać krzyż wieszany obok tych symboli? 
Krzyż w tym miejscu
ma właśnie symbolizować dwuwładzę: władzę państwowa i władzę kościelną.
 Takie jest znaczenie tego symbolu."..
/Psymon Chojnowski/

                                                         Wiadomość z dzisiejszego dnia:

         (wiadomości.onet.pl)

                "Sąd Apelacyjny w Warszawie oddalił apelację w sprawie usunięcia krzyża z sali obrad Sejmu.Nie narusza on bowiem dóbr osobistych. Pozew cywilny w tej sprawie wytoczyli posłowie Twojego Ruchu. Twierdzili, że symbol godzi w ich dobro osobiste, jakim jest wolność religijna.
        Orzeczenie jest prawomocne."...
.
Mecenas Anna Kubica, która jest pełnomocnikiem Twojego Ruchu  wyraziła ocenę, że w wyroku nie zostały uwzględnione zapisy naszej Konstytucji, a także nie uwzględniono ogólnoeuropejskich norm wolności sumienia i swobody wyznania. 
Po konsultacji z prawnikami, być może mecenas wystąpi o kasację wyroku.Osobiście uważam, że należy kontynuować sprzeciw, a nawet oprzeć tę kuriozalną decyzję o Strasburg. To nie jest hucpa, jak zauważył Premier,  ale żądanie,by ludzi o innym poglądzie traktować poważnie, uznając ich potrzeby na równi z katolikami. Premiera cechą winno być łączenie, a nie dzielenie A swoją drogą: HUCPĄ i odorem zależności to było cichaczem  zawieszenie nocą krzyżyka w Sejmie!, po zakrapianej libacji, aż jeden z uczestników spadł z drabiny łamiąc nogę.Tak więc to odurzenie wisi i trwa już od 16 lat nad sejmową mównicą.

Nie można podpierać się w ocenie tradycjami narodowymi, w ten sposób pojętymi. Dlaczego? - otóż:
 Dlaczego tylko uczucia religijne katolickie są w estymie, a nawet z tego powodu rozstrzygnięcie opiera się o sądy, gdy ktoś niepochlebnie odezwie się o działalności kleru, ubolewając nad tym, że co innego w eter wypowiada, a co innego za kołnierzem ma, bądź w ekspresji artystycznej wchodzi w tematykę religijną i śle przesłanie swoim dziełem? Czym różnią się odczucia świeckie?, czyżby ateiści to inny, gorszy gatunek obywateli?, że można ich poczucie obrażać i lekceważyć?, nie uwzględniając sprzeciwu, że ich podatki biorą udział w utrzymaniu praktyk religijnych, zamiast być spożytkowane na materialne potrzeby społeczne? Im można rzucać chłamem na odczepne, wykręcać sianem. Mówić o tradycji narodowej i takie tam et cetera. Prawdziwą Tradycją Narodową od wieków w Polsce była tolerancja i wolność wyznania, obrządków i obyczajów już od 1341 roku, które ustanowił król Kazimierz Wielki. Prawnie potwierdzone dwoma dokumentami przez króla 30 sierpnia 1356r, dzięki czemu Polska stała się pierwszym wielowyznaniowym państwem w Europie.

Sądzę, że widniejące symbole religijne w miejscach publicznych  naruszają dobro jednostek osobowych i zamiast cementować, dzielą społeczeństwo, wytwarzając niezdrowe w odczuciu emocje! Symbol religijny w nieodpowiedniej przestrzeni wywiera presję, sprawiając dla wielu poczucie,  że nie są w swoim urzędzie jako obywatele, co z mety sprawia wrażenie obcości i stres odrzucenia. Myślę, że nie można w ocenie kierować się zasadą proporcjonalności wyznań przy orzekaniu wyroku.  A to z tej przyczyny, że nie ma takich danych. Człowiek wyrabia swój światopogląd dopiero w okresie dojrzałości, więc liczba chrztu jest liczbą nie mogącą przeważać w ocenie, z tej prostej przyczyny, że został on dokonany bez świadomości i woli jednostki. Aby ją zastosować, należałoby powołać referendum,  spis z samookreśleniem światopoglądów każdego z nas,  co nigdy nie nastąpi, gdyż jest osobistym dobrem w wolności wyznania. Chociaż wtedy okazałoby się czarno na białym - ilu jest praktykujących, ilu wątpiących, ilu niewierzących, bądź z innego wyznania.
     
zola

3 komentarze:

 1. Andrea Calabrone9 grudnia 2013 18:01

  Jeżeli sąd w postaci trzech kobiet o wyglądzie Sobeckiej i zapewne o takich samych poglądach wydaje wyrok który nie oparty jest na Polskim prawie , tylko Watykańskim , to czego mogliśmy się spodziewać ? A w ogóle to myślę że to nie była błaha sprawa , że sądzić powinien sędzia znany z jakimś autorytetem , a nie trzy Sobeckie ! Oczywiście masz rację co do chrztu , człowiek powinien wybierać wiarę , jeśli mu potrzebna , z pełną świadomością a nie jako niemowlę !

  OdpowiedzUsuń
 2. Prawo kanoniczne- ha!, a co ono ma do życia społecznego i politycznego? Obejmuje inną przestrzeń i inną grupę ma w swej pieczy. A u nas melanż zacierający granicę. która winna być linią czystą i nieść sobą przesłanie o niezawisłości. Dziś ten wyrok niesie w sobie specyficzny ciężar gatunkowy...

  OdpowiedzUsuń
 3. Już widzę ten raban, gdyby ktoś zaapelował, aby obok krzyża wisiały symbole religijne innych wyznań. Kurcze, to tak naprawdę jest bicie piany, zagłuszanie czymś społecznie trudnym aby odwrócić uwagę od prawdziwych problemów. Myślę że sejm jest jednak instytucją, w której krzyż jest nie na miejscu. Wszak nie jesteśmy państwem religijnym tylko świeckim.

  pozdrawiam
  cafetime.bloog.pl

  OdpowiedzUsuń

W KOMENTARZ JAKO: kliknij w NAZWA/ADRES URL i w rubryce nazwa; wpisz swoje imię lub login i kliknij w PUBLIKUJ wtedy nie będziesz ANONIMOWY tylko pod komentarzem ukaze się Twoj login